Volvo XC40 Recharge

Volvo XC40 Recharge tanıtım yazısı ve videosu içerir. İlk tam elektrikli Volvo ünvanını alan XC40 Jip yeni sahiplerini çok sevindirecek. Çinli otomotiv şirketi Volvo ilerleyen zamanlarda benzinli ve dizel araçları kaldırıp üretimi yaptığı araçları %50’lik kısmını elektrik teknolojisi, kalan %50’lik kısmını ise hibrit olarak yapmayı planlıyor.

Jipi incelediğinizde özellikleri eskisini aratmıyor ancak sanırım şarj edilirken biraz sıkıntı yaşanabilir. 100 kilometreye 4.9 saniyede çıkıyor. Full şarj edildiğinde 400 kilometreden fazla yol katedebiliyor. 40 dakikada %80 şarj seviyesine ulaşıyor. Ve 408HP saf güce sahip olduğu söyleniyor.

Çift elektrikli motoru bulunmakta olan XC40 Recharge’nin motorları ön ve arkada bulunuyor. Sessiz çalışıyor, hızlı geri tepmesi sayesinde gücünü hissediyorsunuz. Tam kontrollü, sezgisel ve güçlü bir sürüş yapılmasını sağlıyor.

Volvo XC40 Recharge

Ancak aklıma takılan bir şey oldu. Cep telefonlarından belirli bir müddet sonra tam gün giden bataryaları, yaklaşık 1 sene sonra daha az gidiyor. Tam elektrikli araçlarda eğer bir kaç sene sonra bu durum söz konusu olursa değiştirmemiz gerekebilir. Ancak bataryası bitik arabayı kim almak ister. Sonuçta telefonu prize takip pilini doldurabiliyorsun. Full şarjla 400 kilometre giden bir araç bir kaç sene sonra 200 kilometre gitmeye başlarsa ne yapabiliriz?Volvo XC40 Recharge Özellikleri

Arabaya entegre edilmiş Google hizmetleri de bulunmakta. Örneğin ses asistanı, Google Play veya Google Maps gibi bir çok hizmeti içerisinde barındırıyor.

Sanırım bir araba değil uçak kullanıyor zannedebilirsiniz. Çünkü yardımcı pilot devreye girebiliyor. Aktif ettiğiniz anda şerit takip sistemi ve öndeki arabayla mesafe koruma özellikleri yer alıyor. Birde ekstra olarak uyarı yapılıyor sakın yardımcı pilota güvenip elinizi direksiyon simidinden kaldırmayın. Sanırım yardımcı pilot teknolojisinde Mercedes kadar ilerleyemediler. Kör nokta uyarı sisteminde ise: sola doğru şerit değiştirmek için hamle yapıldığında direksiyon hafif bir şekilde şeritte kalmanıza olanak sağlıyor.  Anahtarında bulunan özellik sayesinde hırsızlara da geçit vermediği anlatılıyor.

Volvo XC40 Recharge İç Dizayn

8 Farklı Renk Seçeneği

XC40 Recharge Tanıtım Videosu

Sıkça Sorulan Sorular

 • Pili Yeniden Şarj etmeden Önce Ne Kadar Kullanabilirim?
  Bu mesafe tahmini olarak 400 kilometredir. Ancak sürüş modundan tutunda, mevsim faktörü  ve aracın ısınıp soğunmasından bile mesafe değişimi olabiliyor.
 • Evde Şarj Ederken Ne Kadar Beklemeliyim?
  Ev tipi konektörlü standart şarj kablosuyla boş bir pili %80 oranında 30 ile 55 dakika arasında doldurabilirsiniz. Evinizin dışındaki istasyonlarda bu süre daha az sürmektedir.
 • Pili Şarj Etmenin Maliyeti Nedir?
  Yerel koşullara göre değişmektedir. Yani ülkenizde bulunan elektrik fiyatı oranıyla. Dizel ve benzinli araçlardan daha az maliyetli olacağı kaçınılmaz. Daha düşük maliyet için gece geç saatleri kullanabilirsiniz.
 • Pil Değiştirilebilir Mi?
  Pilin değiştirilmesi gerekirse arabanın herhangi bir parçasını değiştirmek kadar kolaydır.
 • Volvo XC40 Recharge Uzun Yollarda Kullanılabilir mi?
  Saf elektrikli SUV model aracınızı uzan yollarda da güvenle kullanabilirsiniz. Bir AC şarj istasyonunda durup 150 kW’a hızla 10 dakikada 100 kilometre gidecek kadar şarj edilebilir.

Kaynak olarak resmi web sitesini kullandık.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir