Yerel T1 Elektrikli Arabaya Ne Oldu?

2014 yılında tanıtılan Yerel T1 Elektrikli Arabaya Ne Oldu? Diye merak edenler için kısa ve öz bir araştırma ve tanıtım yazısı hazırladık.

YEREL T1 projesi, İstanbul Üniversitesi kapsamında, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm öğrencileri ve akademisyenlerinin yoğun uğraşları ile, ilk yerli üretim sıfatıyla yapılan elektrikli arabadır.

Projenin amacı, elektrik ile giden araçların, üniversite ve sanayi işbirliği sayesinde, araştırılıp, üretilebileceği ve gerekirse geliştirilebileceği konusuna dikkat çekmek olarak belirtiyor. YEREL isimli projenin ilk adımı olan Yerel T1 Elektrikli Araba, daha güvenli, daha hafif ve daha dinamik, dolayısıyla daha az enerji tüketerek, yüksel menzilde farklılaşacak prototip elektrikli  çalışmasıdır.

Bunun yanında, elektrikli araçların ülkemizde yaygınlaşmasını sağlayacak iş modelleri geliştirmek, toplumda farkın dalık yaratacak tanıtım çalışmaları yapmak projenin alt hedeflerini oluşturmaktadır.

Yaklaşık olarak 500 kilo olan araba, bir dolu şarj ile 500 kilometre yol gidebilmesiyle Dünya’nın en pahalı benzinini kullanan bizlere, bir lütuf olarak göze çarpıyor. Yaklaşık olarak bir buçuk yıllık bir emeğin sonucu, ilk yerli üretim unvanlı elektrikli araç olan YEREL T1, vatandaşların yoğun ilgisini kazanıyor.

Yerel T1 Elektrikli Araba

Yerel T1 Elektrikli Araba Tüketim Maaliyeti

TÜBİTAK kurumunun düzenlediği yarışmada da birincilik ödülü alan T1, 500 kilometreyi 5 TL gibi bir elektrik maliyeti ile gidiyor. Aracın en belirgin özelliği de, uygun fiyatla daha uzun yol kat edilebilmesi. Ayrıca, elektrik donanımından, tasarımına, yazılımından, mühendisliğine, araç tamamen İstanbul Üniversitesi öğrencileri’ne ait.

Aracın ev şebekesi kullanılarak şarj edilme süresi, yaklaşık 10 saat. Ev şebekesi yerine şehir şebekesi tercih edildiğinde, şarj edilme süresi 4 saate düşüyor. Otomobili üreten öğrenci ve akademisyenler, yaptıkları esere yaklaşık olarak 450 Bin TL harcadıklarını, bu miktarın üniversite ve yardımcı olmak isteyen sponsorlar tarafından karşılandığını vurguladı.

Yerel T1 Test Sürüşü

İki yıl önce İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve öğretim görevlileri tarafından çalışmalara başlanan T1 projesinin, 3.5 aylık süreçte üretimi tamamladı. Üretimin ardından, İstanbul’da başlayan ve 13 ili kapsayan test sürüşünde, 24 kişilik üretici ekip, ilk üretim olan elektrikli otomobillerle Samsun, Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep, Kayseri, Konya ve sonrasında Antalya’ya geldi. Antalya’da da tanıtımlarını tamamlayan ekip, daha sonrasında İzmir ve Eskişehir’e uğrayarak, İstanbul’a döndü.  Test sürüşü kapsamında 5 bin kilometre yapan elektrikli araca, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Arabalarla ilgili diğer haberleri görmek için blogumuza uğramak isteyebilirsiniz.

2 Replies to “Yerel T1 Elektrikli Arabaya Ne Oldu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir